Kruhový tréning – efektívne cvičenie pre každého

Kruhový tréning je spôsob cvičenia vhodný pre profesionálov i pre začiatočníkov v oblasti športu a fitness. Milujú ho športovci naberajúci svalovú hmotu i odhodlanci, ktorí sa rozhodli schudnúť a vyformovať svoju postavu. O čo ide a prečo si toto efektívne cvičenie pre každého, ktoré sa k nám dostalo len pred pár rokmi z USA, získalo v krátkom čase tisíce priaznivcov?

 

O kruhovom tréningu v skratke

Kruhový tréning je cvičenie, ktorým možno vyformovať postavu, spáliť kalórie, rozvíjať kondíciu a spevniť svalstvo. Ako už názov napovedá cvičí sa „do kruhu“, v rámci ktorého absolvujete rôzne stanovištia. Stabilné tempo a konštantný výkon v priebehu celej série cvičení zaručí správnosť tréningu. Prestávka prichádza až po odcvičení celého kruhu.

Jednotlivé stanovištia možno pružne prispôsobovať nárokom, potrebám a možnostiam cvičiaceho. Úroveň záťaže si stanovte podľa vlastnej kondícií. Jednotlivé cviky by mali byť vyberané podľa toho, na ktoré časti tela sa chcete zamerať. Mnohé tréningy však bývajú orientované na posilňovanie celej postavy. Náročnejší cvik by mal striedať jednoduchší, pretože sa cvičí celá séria bez prestávky. Pri zvolení príliš vysokej záťaže cvičiaci zákonite poľaví a to je pri kruhovom tréningu nežiaduce.

Kruhový tréning môžete cvičiť s náradím i s vlastným telom. Zaraďujú sa tu klasické cvičenia ako drepy, kľuky a výpady, ale aj cvičenie na strojoch, cvičenie s náradím a s činkami.

Kruhový tréning – efektívne cvičenie pre každého

  • V rámci jedného cvičenia posilňujete svaly, zlepšujete kondíciu a formujete postavu.
  • Kruhový tréning je veľmi flexibilný. Ľahko ho možno prispôsobiť nárokom cvičiaceho z hľadiska náročnosti i zamerania.
  • Kruhový tréning možno cvičiť kdekoľvek – v posilňovni, v telocvični i doma.
  • Kruhový tréning je vhodný aj pre skupiny, pričom sa jednotliví členovia na stanovištiach striedajú. Takéto cvičenie motivuje k vyšším výkonom.

kruhový tréning cvičenie fitness

Dĺžka cvičenia

Dĺžka cvičenia na jednotlivých stanovištiach sa určí vopred. Zvoliť môžete anaeróbne prevedenie, ktoré znamená kratšie intervaly (20 až 30 sekúnd) a vyššiu intenzitu cviku, či aeróbne prevedení, ktoré predstavuje dlhší interval (zvyčajne od 30 do 60 sekúnd) a nižšiu intenzitu. Rovnako tak si vopred dohodneme čas pre prechod na následné stanovište (doporučené od 20 do 30 sekúnd) a pauzu medzi cyklami (1 až 3 minúty).

Je možný aj variant, keď na cvičenie nebudeme musieť sledovať hodinky. Skrátka si vopred navolíme reálne počet opakovaní daného cviku a po absolvovaní sa plynulo presúvame na stanovište nasledujúce. To je variant vhodnejšie skôr na sólo tréning vzhľadom k možným odlišnostiam fyzickej zdatnosti jednotlivých účastníkov.