Posilnenie imunity je dôležitým prvkom výživy tela, ktorý pomáha ľahšie prekonať nachladnutie a chrípku. V prípade, že si pravidelne doprajeme niektorú z týchto 10 potravín, naša imunita bude silnejšia a nás len tak hocijaký bacil neskolí.
Pretože až jedna tretina našej imunity je ukrytá v črevách, musíme sa dobre starať o ich fungovanie. Črevá sú osídlené veľkým množstvom symbiotických baktérií, ktoré tiež potrebujú potravu. Konkrétne ide o probiotiká a vlákninu.
Medzi potraviny s probiotikami patria kvasené mliečne výrobky ako je kefír, acidofilné mlieko, kvalitné jogurty a smotana. Ďalším cenným pomocníkom je kyslá kapusta. Dôležitý je aj príjem vlákniny. Zdravý jedinec by mal za deň skonzumovať približne 30 gramov vlákniny. Tú nájdeme hlavne v celozrnných obilninách, ovocí a zelenine.
V cesnaku sa nachádzajú látky, ktoré znižujú riziko vzniku infekcie. Celkovo pôsobí cesnak aj proti plesniam, bakteriálnym a vírusovým infekciám. Hlavnou účinnou látkou je alicín, ktorý stimuluje bunky imunitného systému k lepšej odpovedi pri chrípke a prechladnutí.
V kritickom období chrípok a nachladnutí je teda dobré pripravovať si silnú cesnakovú polievku alebo skúsiť konzumovať surový cesnak so všetkou silou.
Citróny, pomaranče, mandarínky a grepy sú bohaté na obsah vitamínu C. Práve vitamín C je dôležitým hráčom v činnosti imunitného systému. Má prirodzené antibakteriálne a protizápalové účinky. Ďalšou jeho schopnosťou sú antioxidačné vlastnosti, kedy chráni bunky tela pred pôsobením oxidačného stresu ako vedľajšieho produktu imunitnej odpovede.
Z toho dôvodu je konzumácia potravín bohatých na vitamín C veľmi dobrou stratégiou. Okrem citrusových plodov je vhodné zaradiť do jedálnička aj kivi či zeleninu ako je brokolica, karfiol a paradajky.
Zázvor v sušenej alebo čerstvej forme by nemal chýbať v kuchyni hlavne v období chrípok a prechladnutí. Čaj so zázvorom každý deň je ideálnou prevenciou proti rozvoju prechladnutia či chrípky.
Účinnou látkou je gingerol, ktorý znižuje riziko zápalu v tele. Pomáha tiež potlačiť vývoj baktérií a rast nežiadúcich plesní ako sú premnožené kvasinky candida. Svojimi účinkami tiež pomáha proti nevoľnosti a zvracaniu.
Bobuľovité ovocie je bohaté nielen na vitamín C, ale aj na polyfenoly, čo sú látky s mikrobiálnymi účinkami. Konzumácia bobuľovitého ovocia, ako sú čučoriedky, brusnice, černice a maliny, môže pomôcť pred vznikom chrípky.
Určite ich teda zaraďte do svojho jedálnička v rámci prevencie a dávku zvýšte pri príznakoch prvých problémov s nádchou či prechladnutím.
Semená aj orechy obsahujú široké spektrum minerálnych látok. Nájdeme v nich selén, meď, zinok či horčík.
Konkrétne napríklad meď a vitamín E nájdeme v sezamových semienkach a mandliach. Poriadnu porciu zinku doplníme z tekvicových semienok a kešu orechov. Výborné na posilnenie imunity sú tiež vlašské orechy, ktoré obsahujú pestré spektrum minerálnych látok na podporu imunity i nervovej sústavy.
Dôležitosť konzumácie aspoň minimálneho množstva minerálov spočíva v udržiavaní zdravia celého organizmu. Jednotlivé minerály totiž predstavujú stavebné látky či podporu pre dôležité enzýmy zodpovedné za významné metabolické dráhy.
Sladké zemiaky majú väčšinou ružovú až oranžovú farbu. To je dané tým, že obsahujú veľa beta karoténu, čo je prekurzor vitamínu A. Práve dostatok vitamínu A pomáha zvyšovať výkonnosť imunitného systému v boji proti infekčným ochoreniam.
Avšak pozor na užívanie doplnkov stravy s vitamínom A, jeho nadbytok má totiž negatívne dopady, ako sú nevoľnosti či bolesti hlavy. Snažte sa odporúčanú dennú dávku pokryť v konzumácii prirodzených potravín, čo sú okrem sladkých zemiakov napríklad mrkva, baklažán, sušené marhule a paprika.
Nejde iba o klasické hríbiky z našich lesov, ale hlavne o huby shiitake a hlivu ustricovú. Obsahujú totiž antioxidanty a ďalšie zlúčeniny, ktoré vyvolávajú zvýšenie citokinov, čo sú látky imunitnej odpovede.
Silný kurací alebo hovädzí vývar je už právom po niekoľkých storočiach obľúbeným a výživným jedlom. Ideálnou voľbou je vývar s dostatočnou porciou zeleniny, ktorá telu dodá ďalšie vitamíny a minerálne látky.
Hoci zistenie skutočného mechanizmu účinkov vývaru nie je nič jednoduché, prišlo sa na to, že obsahuje látku zvanú karnozín s pozitívnym účinkom na imunitný systém v ranej fáze boja proti chrípke alebo nachladnutiu.
Výživové odporúčania hovoria o konzumácii rýb aspoň dvakrát do týždňa. Len málokomu sa to v naších podmienkach darí dodržať a sme radi, keď si dáme napríklad jednu rybu týždenne. Zvýšenú pozornosť dostatočnej konzumácii tučnejších rýb by sme mali venovať hlavne v zimnom období. Ryby sú totiž zdrojom vitamínu D, ktorý je inak získavaný zo slnečného žiarenia.
Ryby sú bohaté na omega 3 mastné kyseliny pozitívne fungujúce pri znižovaní zápalu. Ak viete, že váš jedálniček neobsahuje dostatočné množstvo rýb na posilnenie imunity, užívajte aspoň doplnky stravy s vitamínom D a omega 3, 6 a 9 mastnými kyselinami.
Ahojte, som admin Fit žena, surfujem pre Vás internetom a prinášam tie najzaujímavejšie témy a články z oblasti zdravia a fitness štýlu. Niekedy vytvorím aj niečo z vlastnej hlavy a skúseností, pretože aj ja som jednou z Vás, snažím sa žiť zdravo a byť fit, s pozitívnym pohľadom na život. OBĽÚBENÝ CITÁT: "Fitness nie je o tom, byť lepší ako ostatní...ale byť lepší od toho, aký si bol včera..."
feb 19, 2023 0
nov 08, 2022 0
okt 02, 2018 0
aug 23, 2018 0
nov 08, 2022 0
sep 22, 2017 0
sep 18, 2017 0
sep 15, 2017 0