Akonáhle nastane sychravé a chladné počasie, nikomu sa nechce chodiť von ak to nie je nevyhnutné a nie ešte v zime začať behať. Pritom je zimné obdobie pre beh najideálnejšie, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Beh v zime so sebou samozrejme nesie niekoľko odlišností, na ktoré je potrebné sa pripraviť. Napriek tomu však výhody behania v zime prevažujú a netreba sa ho báť.
Hlavnou výhodou behu v zime je to, že sa príliš nepotíte.
Samozrejme záleží na tempe, zvolenom oblečení a jeho priedušnosti, avšak vždy sa budete cítiť komfortnejšie než pri behu v lete a teplote vyššej ako dvadsať stupňov. V súvislosti s tým sa tiež vyhnete nepríjemnému pocitu nedýchateľnosti, ktorý často v sparnom letnom období nastáva. Vlhký vzduch pri teplotách okolo nuly sa totiž dýcha oveľa ľahšie a príjemnejšie ako horúci vzduch presýtený zvíreným prachom a peľom.
Zároveň povzbudíte svoj imunitný systém, vybudujete si fyzičku a naštartujete svoju otužilosť. Vďaka tomu vás len tak žiadna chrípka neskolí.
Behať možno prakticky pri akejkoľvek vonkajšej teplote. Vždy je ale potrebné myslieť na správnu bežeckú výbavu, ktorá vás udrží v teple a zároveň vám v nej nebude príliš horúco. Nenechajte sa však zmiasť výhľadom z okna, ktorý prezrádza, že bude vonku príšerná zima. Radšej počítajte s tým, že sa po dvadsiatich minútach behu zahrejete. Príliš veľa oblečenia totiž spôsobuje nadmerné potenie, prechladnutie a následne zvyšuje riziko nachladnutia.
Nie nadarmo sa hovorí, že nie je zlé počasie, len zle oblečený bežec. Preto sa vždy oblečte tak, aby vám po odchode z domova bolo len mierne chladno.
Hlavnou zásadou obliekania na beh je oblečenie vrstviť. Dve hrubé a nepriedušné vrstvy vymeňte za viac tenkých vrstiev. Prvá vrstva by mala byť z funkčného materiálu, ktorý odvádza pot od tela. Vhodné sú funkčné tričká s dlhým rukávom alebo rolák. Za prvú vrstvu sa samozrejme nepočíta spodná bielizeň. Voľba druhej vrstvy závisí na vonkajšej teplote. Pokiaľ nie je príliš veľká zima, vystačíte si s druhým tričkom, avšak ak teplota klesne pod nulu, zvoľte radšej zateplenú mikinu. Tretiu vrstvu tvorí ľahká bežecká bunda.
Nezabudnite na teplé rukavice a ponožky, čiapku a kuklu alebo nákrčník. Ten vám poslúži na predhrievanie vzduchu a zároveň ochráni krk a šiju. Je to miesto, odkiaľ odchádza z tela najviac tepla.
Aj behanie v zime má svoje riziká, avšak dá sa im ľahko predísť. V prvom rade počítajte s tým, že v zime sa skôr stmieva. Vaša obvyklá bežecká trasa už nemusí byť v zime pre beh úplne ideálna. Ak ste teda zvyknutí behať v popoludňajších hodinách, skúste si nájsť náhradnú trasu s dostatočným pouličným osvetlením alebo si aspoň kúpte čelovku.
Tiež myslite na to, že vaše oblečenie by malo mať ochranné reflexné prvky, najmä ak sa budete pohybovať v miestach so zníženou viditeľnosťou.
Počas poľadovice dávajte obzvlášť pozor pri behaní s klasickými teniskami. Zároveň sa vyhnite neudržiavaným cestám – topánky sa ľahko premočia a riziko prechladnutia opäť rastie.
Pokiaľ sa chcete sa do tréningu pustiť práve v zime, tak nezabudnite svoje telo na záťaž vopred pripraviť. Váš organizmus totiž pravdepodobne nebude na podmienky behu v zime pripravený a tak si zaslúži zahriatie v podobe poriadneho dynamického strečingu a to ideálne ešte v teple domova.
Ahojte, som admin Fit žena, surfujem pre Vás internetom a prinášam tie najzaujímavejšie témy a články z oblasti zdravia a fitness štýlu. Niekedy vytvorím aj niečo z vlastnej hlavy a skúseností, pretože aj ja som jednou z Vás, snažím sa žiť zdravo a byť fit, s pozitívnym pohľadom na život. OBĽÚBENÝ CITÁT: "Fitness nie je o tom, byť lepší ako ostatní...ale byť lepší od toho, aký si bol včera..."
feb 19, 2023 0
dec 03, 2022 0
okt 02, 2018 0
aug 23, 2018 0
dec 03, 2022 0
sep 22, 2017 0
sep 18, 2017 0
sep 15, 2017 0