okt 30, 2015 admin POZITÍVNE MYSLENIE Komentáre vypnuté na Ako správne meditovať
Moderný svet je uponáhlaný a veľa ľudí postihuje z hektického štýlu stres, ktorý vedie k rôznym telesným, či emočným problémom a chorobám. Niekedy vám síce môže pripadať, že pár minút na meditáciu nevtesnáte do svojho zabehaného harmonogramu, opak je však pravdou. Ak si nájdete čas na upokojenie mysle, časom zistíte, že zvládate množstvo úloh a problémov ľahšie, získate vyrovnaný pohľad na život a ako osobnosť sa zocelíte. Budete menej náchylnejší k manipulácii, vaša myseľ bude bystrejšia a získate aj na pozitívnom postoji, čím sa začne celý váš život meniť k lepšiemu. A to predsa výmenou za pár minút denne stojí za to.
Ako začiatočník by ste mali poznať pre meditáciu nasledovné:
1) Póza
Je na vás, či zaujmete pózu sed z prekríženými nohami, alebo polohu ležmo. Dôležité je, aby ste sa cítili pohodlne a mohli sa plne sústrediť na meditáciu a nie na to, že vám je nepríjemne, alebo vás niečo bolí, či tlačí.
2) Oči
V začiatkoch skúste mať oči otvorené, len ich sklopte dole a upriamte sa na jeden bod. Otvorené oči vám pomôžu k tomu byť “tu a teraz”, namiesto toho, aby ste so zatvorenými očami snívali a robili si rôzne „príbehy“ v myšlienkach. Neskôr, keď už budete v meditovaní takpovediac doma, môžete mať oči zatvorené. Samozrejme, ak vám je od začiatku príjemnejšie mať oči zatvorené, urobte tak.
3) Zameranie
Skúste sa pri meditácii plne sústrediť na správne dýchanie. Udržiavajte hlboký nádych a výdych, pričom môžete skúsiť rôzne techniky dýchania z jogy. Tajným trikom je aj rátanie – nádych rátame od jedna do štyri, výdych rátame od jedna do štyri. Jednotka tu značí niečo ako návrat domov. Či už sa rozhodnete na nádychy do šírky pľúc, alebo do brucha, zameranie myšlienok na dýchanie vám ľahšie pomôže vypnúť od myšlienok a starostí z bežného dňa.
4) Ticho
Ideálne je, ak si nájdete miesto, kde vás nebude pri meditácii nikto rušiť a budete mať vôkol seba ticho. Ak vás stále rušia zvuky z okolia, skúste si pri meditácii pustiť relaxačnú hudbu, ktorá vám ľahšie pomôže „vypnúť“.
5) Dĺžka
Zo začiatku skúste vydržať aspoň 10 minút. Pokojne si nastavte časovač, alebo si na túto dĺžku nastavte hudbu, ktorá následne sama vypne. Ak vám robí aj tento čas problém, pokojne začnite s 5 minútami a každý deň minútu pridajte. Dôležité je vytrvať. Pri meditácii počúvajte svoje telo – pre niekoho je bežné meditovať hodinu, pre iného maximálne 25 minút. Prípadne môžete mať jeden deň chuť relaxovať dlhšie, ďalší deň kratšie. Hlavne si nájdite každý deň chvíľku na upokojenie svojej mysle a tela.
6) Miesto
Ideálne na meditáciu bude, ak si vytvoríte špeciálne miesto vytvorené na túto činnosť. Môžete si tam dať napríklad pekné vankúše na sedenie a stolík s vonnou sviečkou, či rôznymi symbolmi. Ak aj tak neurobíte, nevadí, dôležité je, aby ste sa cítili príjemne a pohodlne. Avšak ozdobenie priestoru vám môže priniesť väčšiu radosť z meditácie.
7) Pravidelnosť
Najľahšou cestou, ako zaradiť meditáciu do svojho každodenného života, je vyhradiť si každý deň čas najlepšie v tú istú hodinu. Je už na vás, či to bude ráno, alebo vám viac vyhovuje večer. Ak si na to vyhradíte ten istý čas každý deň, budete menej náchylnejší k tomu vynechať a rýchlejšie sa meditácia stane vašou rutinou.
8) Cieľ
Možno vás bude meditácia viac baviť, ak ju venujete niekomu, alebo niečomu. Môžete ju venovať uzdraveniu seba, alebo svojho blízkeho, alebo nejakej pozitívnej myšlienke, či cieľu, kam sa chcete dostať. Môžete si aj namiesto sústredenia sa na dýchanie, opakovať určitú vetu, či myšlienku stále dokola, prípadne si ju môžete v mysli spievať. Dôležité je nájsť radosť z meditácie a upriamiť svoju myseľ na pozitívno.
9) Úsmev
Skúste počas meditácie nasadiť úsmev. Aj keď máte možno horší deň o to viac by ste mali nadvihnúť počas meditácie kútiky úst nahor. Skúste tak vydržať počas celej meditácie a uvidíte aké zázraky to spraví s vašim životom a pohľadom naň.
Celkové pozitíva z meditácie:
– Znižuje krvný tlak
– Povzbudzuje krvný obeh
– Znižuje stresové hormóny v krvi
– Zbavuje hnevu
– Pomáha pri migrénach
– Upevňuje a zbystruje myseľ
– Zlepšuje imunitu
– Má pozitívny vplyv na funkcie mozgu
Vašim hlavným cieľom pri meditácii (ako aj v živote) bude:
1) Zabudnúť na porovnávanie
2) Zabudnúť na súťaženie
3) Zabudnúť na súdenie
4) Zabudnúť na hnev
5) Zabudnúť na váhanie
6) Zabudnúť na obávanie
7) Zabudnúť na obviňovanie
8) Zabudnúť na vinu
9) Zabudnúť na strach
10) Naučiť sa usmievať
Ide o najčastejšie problémy súčasnej doby, ktoré dokážu pekne zamávať s vašou mysľou a životom. Tieto veci dokážu v negatívnom zmysle ovplyvniť nielen vaše životy, ale aj vzťahy s vašim okolím a priniesť vám v konečnom dôsledku rôzne choroby. Sú aj dôvodom prečo sa vám nedarí a stále sa motáte v jednom začarovanom kruhu. Ak sa naučíte viac usmievať, tešiť sa zo života a pritom zabudnúť na ostatných 9 negatívnych myšlienok, doslova a dopísmena zmeníte svoj život.
Ahojte, som admin Fit žena, surfujem pre Vás internetom a prinášam tie najzaujímavejšie témy a články z oblasti zdravia a fitness štýlu. Niekedy vytvorím aj niečo z vlastnej hlavy a skúseností, pretože aj ja som jednou z Vás, snažím sa žiť zdravo a byť fit, s pozitívnym pohľadom na život. OBĽÚBENÝ CITÁT: "Fitness nie je o tom, byť lepší ako ostatní...ale byť lepší od toho, aký si bol včera..."
jan 23, 2017 0
aug 15, 2016 0
jún 23, 2016 0
jún 19, 2016 Komentáre vypnuté na 10 minútové ranné rituály
máj 09, 2017 0
mar 06, 2017 0
jan 11, 2017 0
jan 01, 2017 0