Zázvor alebo ďumbier lekársky je ten ničím nezaujímavý koreň, ktorý v oddelení ovocia a zeleniny pravidelne prehliadate. Na prvý pohľad nesympatická hľuza však výborne chutí a ešte lepšie vonia. Jeho skutočná hodnota ale spočíva v jeho zázračných liečivých účinkoch. Oceníte ich najmä v zimných obdobiach chrípok a prechladnutí. Zázvor vás doslova postaví na nohy.
Príjemná vôňa exotiky, ktorú zacítite po rozkrojení zázvoru, nie je náhodná. Zázvor skutočne pochádza z ďalekého východu. Jeho najväčšími pestovateľmi sú Čína, India a Indonézia. Ďumbier lekársky, ako sa zázvor správne nazýva, je trváca bylina, ktorá dorastá až do výšky jeden a pol metra. Typická je dlhými zelenými listami a žltými kvetmi. Preslávila sa však predovšetkým svojimi koreňmi, ktoré si našli uplatnenie nielen v liečiteľstve, ale aj v kuchyni.
Zázvor sa spomedzi prírodných liekov vyznačuje nezvyčajnou kombináciou vlastností. Je antiseptický, antizápalový, znižuje horúčku a pôsobí stimulujúco. Čaj zo zázvoru je skutočným pokladom pri chrípke a prechladnutí. Prehrieva organizmus, spomaľuje množenie baktérií a vírusov, zmierňuje bolesti hlavy. Súčasne posilňuje imunitu.
Odborníci upozorňujú i na priaznivé účinky zázvoru na trávenie a zažívanie. Zázvor stimuluje trávenie a urýchľuje metabolizmus, čo je žiaduce práve pri detoxikácii a redukcii hmotnosti. Priaznivo pôsobí aj pri nadmernej plynatosti, črevných kŕčoch a virózach. Esenciálne oleje obsiahnuté v zázvore pomáhajú pri zvládaní nevoľnosti z cestovania, ale aj pri závratoch.
Vo svojich účinkoch však tento voňavý zázrak prírody zachádza ešte oveľa ďalej. Zázvor významne znižuje zrážanlivosť krvi a krvný tlak, vďaka čomu pôsobí priaznivo na srdcovo-cievny systém. Odborníci ho odporúčajú užívať aj pri artérioskleróze.
Vďaka svojim protizápalovým účinkom je užitočný i pre ľudí so zápalovými ochoreniami kĺbov ako je artróza alebo reuma. Obklady prinášajú úľavu od bolesti a zmiernenie zápalových procesov.
Podľa odborníkov pôsobí zázvor priaznivo i vo vzťahu k zhubným nádorovým ochoreniam. Hovorí sa o prevencii i spomalení priebehu niektorých druhov rakoviny, napríklad rakoviny vaječníkov alebo hrubého čreva.
Chutný a liečivý nápoj si pripravíte tak, že kus zázvoru približne vo veľkosti vlašského orecha zbavíte šupky a nastrúhate na strúhadle. Zalejete približne 500ml vriacej vody a necháte lúhovať 10 minút. Po ocedení ochutíte citrónom a medom. Táto trojkombinácia vás nemôže sklamať.
Na záver: Ani so zázvorom sa to neoplatí preháňať. Najmä u citlivejších ľudí môže viesť jeho nadužívanie k tráviacim ťažkostiam a nevoľnostiam. Vo všeobecnosti sa hovorí o odporúčanej dennej dávke v maximálnom množstve 4g.
Ahojte, som admin Fit žena, surfujem pre Vás internetom a prinášam tie najzaujímavejšie témy a články z oblasti zdravia a fitness štýlu. Niekedy vytvorím aj niečo z vlastnej hlavy a skúseností, pretože aj ja som jednou z Vás, snažím sa žiť zdravo a byť fit, s pozitívnym pohľadom na život. OBĽÚBENÝ CITÁT: "Fitness nie je o tom, byť lepší ako ostatní...ale byť lepší od toho, aký si bol včera..."
jan 13, 2017 0
feb 16, 2016 Komentáre vypnuté na Voda, čo ťa drží nad vodou
feb 08, 2016 Komentáre vypnuté na Čo robí posilňovanie s tvojim telom?
feb 04, 2016 Komentáre vypnuté na Očné vyšetrenie neodkladajte: Môže prezradiť aj to, čo by ste nečakali
dec 03, 2022 0
nov 08, 2022 0
sep 22, 2017 0
sep 18, 2017 0