Vegetariánska diéta – ide skôr o životný štýl

Pokiaľ ste sa rozhodli zo svojho jedálnička úplne vynechať mäso, to ešte neznamená že schudnete.

vegetarianska dieta zelenina

Mnoho vegetariánov robí tú chybu, že volí vyprážané jedlo alebo konzumujú veľa pečiva – v oboch prípadoch ide často o takzvané prázdne kalórie, ktoré človeku neprinesú nič viac než kilá navyše. Aby ste chudli, nestačí vynechať mäso. Musíte jesť zdravo a paradoxne viac než ktokoľvek iný si musíte strážiť dostatočný príjem bielkovín a ďalších živín, ktoré sa bežne vyskytujú práve v mäse.

Ak vezmete vegetariánstvo vážne, schudnete. Len to nepôjde zo dňa na deň.

Výhody a nevýhody

Ak niekto vezme vegetariánstvo vážne a naučí sa o zložení svojej stravy premýšľať, nielen že schudne ale na jeho kondícií sa zdravý životný štýl prejaví tiež. Nevýhodou je aj riziko, že ľuďom budú chýbať niektoré živiny. Avšak napríklad bielkoviny sú okrem mäsa aj v potravinách ako sú strukoviny, orechy a niektoré semienka.

delena strava

Vegetariánska strava nepatrí vyložene medzi diéty, ide skôr o životný štýl. Napriek tomu sas jej pomocou dá ovplyvniť váha aj zdravotný stav.

Je však potrebné premyslieť si, čo človek bude jesť, aby paradoxne nebola jeho strava kalorickejšia než keby sa stravoval ako všežravec. Mnohé vegetariánske jedlá obsahujú veľa tuku, vegetariánske sladkosti sú zase často presladené.

Rizikom je aj príjem nadmerného množstva príloh. Typickou chybou sú jedlá ako je pizza bez mäsa, ktorá má napríklad kvôli syru rovnako energie ako pizza so salámou. V oboch prípadoch je energetická hodnota príliš vysoká.

Vegetariánstvo nie je to isté čo vegánstvo, hoci to ľudia často zamieňajú. Zjednodušene sa dá povedať, že zatiaľ čo vegetariáni nejedia mäso a výrobky z neho (väčšinou vrátane rýb), vegáni nejedia žiadne potraviny živočíšneho pôvodu. Teda ani mlieko, mliečne výrobky, vajíčka alebo napríklad med.

vegetarianstvo vegetarian dieta

Prísne vegánstvo ohrozuje človeka nedostatkom živín ako sú bielkoviny, niektoré vitamíny, minerály a niekedy je preto vhodné užívať potravinové doplnky.