Joga – cvičenie nielen pre ženy

Čo si predstavíte pod pojmom joga? Pravdepodobne cvičenie plné zvláštnych pozícií, ktoré cvičia prevažne ženy. To však nie je úplne pravda.

Joga

Názov joga je v sanskrte odvodený od slova yuj, čo v preklade znamená spojiť, zjednotiť, pripojiť. Joga vznikla pred viac ako 5000 rokmi a odvtedy sa neustále vyvíjala a vyvíja sa aj naďalej. Ľudia si často myslia, že má korene v hinduizme, to ale nie je pravda. Hinduizmus totiž vznikol neskôr a joga do neho bola postupne začlenená.

Prečo cvičiť jogu?

Celý systém jogy je postavený na 3 veciach: cvičenia, dýchanie, meditácia.
Výskumy ukazujú, že pomáha proti bolestiam chrbta. Tiež zlepšuje kvalitu života, pomáha proti stresu, depresiám a pocitom úzkosti. Taktiež znižuje tepovú frekvenciu, krvný tlak a celkovo zlepšuje fyzickú kondíciu, silu a hlavne ohybnosť.

Bola vykonaná štúdia s 90 ľuďmi, ktorí mali chronickú bolesť chrbta a po 6 mesiacochcvičení jogy sa im zmenšili bolesti a zmizli depresie. Pri joge sa jednoducho zbavíte problémov každodenného života a dokonale si vyčistíte hlavu.

Joga je cvičenie nielen pre ženyjoga pre mužov

Joga je vhodným cvičením pre ženy aj mužov každého veku. Muži však nemajú jogu veľmi v obľube. Prečo to tak je? Veď pôvodne bola v Indii vyučovaná a študovaná prevažne mužmi.

Joga sa skrátka stala ženskou záležitosťou. Muži predsa nemôžu len tak ísť cvičiť do telocvične plnej žien. Aj keď to prekonajú, tak sa objavuje ďalší problém. Cviky v joge sú totiž spravidla založené na pružnosti. Ženy sú všeobecne pružnejšie než muži a tak sú v joge často oveľa lepšie ako muži. Tí sú zvyknutí, že zvládajú akúkoľvek fyzickú aktivitu lepšie ako ženy, a tak keď sa dostanú do telocvične plnej žien a ešte k tomu cviky zvládajú horšie ako všetky ženy okolo, rýchlo ich to od jogy odradí.

Muži radšej posilňujú a pri cvičení jogy nie je obyčajne vyžadovaná priveľká sila. To možno však zmeniť pridaním napríklad klikov medzi jednotlivé pozície alebo tiež zaradením namáhavejších silovo náročných pozícií ako sú stojky a ďalšie.

Čo potrebujete k cvičeniu jogy?

Tým najdôležitejším je podložka na cvičenie. Jednak na nej len tak nešmyknete a je pohodlnejšia než ktorýkoľvek iný povrch.

Ďalšie náčinie, ktoré sa pri joge často používa, sú molitanové kocky. Tie vám dajú možnosť si uľahčiť alebo naopak sťažiť rozličné pozície. Pokiaľ ide o oblečenie, najlepšie je elastické a voľné.

Kde cvičiť?

Vo väčších mestách sa pravidelne konajú kurzy rôznych druhov jogy. Ak nemáte možnosť navštevovať takéto skupinové cvičenia, určite ľahko na internete nájdete videá, podľa ktorých budete môcť jogu cvičiť.

joga skupinove cvičenie

DISKUSIA K ČLÁNKU

Tu napíšte Váš komentár!
Tu napíšte Vaše meno