Bezlepková diéta – pokles váhy vďaka vynechaniu pečiva

Celiakia (neznášanlivosť lepku) trápi asi percento populácie, ale čím ďalej viac ľudí sa kvôli túžbe po vysnívanej postave k tejto diéte obracia tiež preto, že sa ukázalo, že vedie aj k znižovaniu hmotnosti. Dôležité je rozmýšľať nad tým, aby bol diétny jedálniček komplexný, pretože napríklad úplné vynechanie sacharidov nie je dobrým riešením.

 

Bezlepková diéta poskytuje dlhodobo udržateľný pokles váhy vďaka vynechaniu pečiva.

Výhody a nevýhody

Úplné vynechanie sacharidov, ktoré so sebou táto diéta nesie, sa prejavuje napríklad výkyvom nálady, ospalosťou, únavou. Čiastočné obmedzenie bielej múky ale rozhodne zdravé je. Diéta je určená hlavne ľuďom s celiakiou, ktorí nesmú jesť lepok zo zdravotných dôvodov.

Potraviny obsahujúce múku majú skrátka viac kalórií ako ich bezlepkové varianty.

Stačí ak budeme eliminovať všetko, v čom je obsiahnutá múka (pšeničná, ovsená i ražná). To znamená vzdať sa väčšiny bežného pečiva, sladkostí, cestovín či potravín zahusťovaných múkou, to sú napríklad aj niektoré údeniny a omáčky.

celozrne pecivo

Bezlepkové potraviny obsahujú veľmi málo sacharidov. Výsledkom toho je únava, pocit hladu a tiež jojo efekt. Telo k svojmu správnemu fungovaniu potrebuje sacharidy a preto  ich musíme nahrádzať inak, napríklad pomocou ovocia. Skutočná bezlepková diéta sa ich navyše nevzdáva úplne, pretože pečivo tiež používa ale to sa pečie z bezlepkovej a podstatne drahšie múky.

Bezlepkové jedlo v reštaurácii

Akonáhle sa dostanete na kĺb domácej bezlepkovej diéte, môžete smelo vyraziť najesť sa von do reštaurácie. Aj keď ide o jedno z diétnych obmedzení, ktorému nie všetci dobre rozumejú, z bezlepkových jedál sa čím ďalej tým viac stáva bežná záležitosť.

To znamená, že v mnohých reštauráciách môžete naraziť na zdravú a chutnú ponuku, pokiaľ však viete, kam ísť a o aké zmeny v jedle prípadne požiadať.

Pokiaľ už viete, kam na jedlo vyrazíte, skontrolujte si menu online alebo zavolajte do reštaurácie, aby ste si urobili o bezlepkovej ponuke obraz. Nebojte sa opýtať aj na ich postupy, ako zaobchádzajú s bezlepkovým jedlom, aby ste si boli istý, že dokážu splniť vaše potreby.

bezlepkova dieta pecivo

A aj keby reštaurácia neponúkala priamo bezlepkové jedlá, existujú možnosti, ako si v tejto situácii poradiť. Môžete si objednať:

  • sendviče a hamburgery s bezlepkovou žemľou alebo rovno bez pečiva (ubezpečte sa ale, že hamburger neobsahuje žiadnu strúhanku alebo inú lepkovú zložku)
  • omáčky a dusené mäso bez zahustenia múkou
  • grilované, pečené alebo údené mäso a morské plody s bezlepkovou omáčkou či korením
  • dusenú, vyprážanú a restovanú zeleninu alebo bezlepkové semiačka
  • šaláty s grilovaným mäsom, bez krutónov, s bezlepkovým dresingom

Možnosti sa tiež odvíjajú od typu reštaurácie. Niektoré z nich sú takmer stávka na istotu.  Široký výber ponúka tiež indická kuchyňa (vyhnite sa ale chlebu naan), aj grécka a stredovýchodná kuchyňa. Zakladajú väčšinou na grilovanom mäse, rybách, zelenine, šalátoch a ryži. Môžete si tiež užiť ázijskú kuchyňu s ryžovými rezancami alebo dusenou ryžou. Pozor ale na sójové omáčky, ktoré môžu obsahovať lepok. Nezáleží na tom, aké jedlo sa chystáte zjesť. Vždy si starostlivo overte, že je naozaj bezlepkové a nehrozí nebezpečie krížovej kontaminácie.

Pokiaľ sa chcete najesť v reštaurácii, ale napriek tomu máte strach, že nebudete mať z čoho vyberať, nie je na škodu sa vopred dobre pripraviť. Majte pri sebe pár bezlepkových krekrov a k nim si objednajte dip guacamole. Alebo si pribaľte vlastnú bezlepkovú žemľu na hamburger a objednajte si hamburger bez pečiva.