Behanie v zime – aké má výhody a aké sú riziká?

Akonáhle nastane sychravé a chladné počasie, nikomu sa nechce chodiť von ak to nie je nevyhnutné a nie ešte v zime začať behať. Pritom je zimné obdobie pre beh najideálnejšie, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Beh v zime so sebou samozrejme nesie niekoľko odlišností, na ktoré je potrebné sa pripraviť. Napriek tomu však výhody behania v zime prevažujú a netreba sa ho báť.

behanie v zime

Prečo je výhodné behať práve v zime?

Hlavnou výhodou behu v zime je to, že sa príliš nepotíte. Samozrejme záleží na tempe, zvolenom oblečení a jeho priedušnosti, avšak vždy sa budete cítiť komfortnejšie než pri behu v lete a teplote vyššej ako dvadsať stupňov. V súvislosti s tým sa tiež vyhnete nepríjemnému pocitu nedýchateľnosti, ktorý často v sparnom letnom období nastáva. Vlhký vzduch pri teplotách okolo nuly sa totiž dýcha oveľa ľahšie a príjemnejšie ako horúci vzduch presýtený zvíreným prachom a peľom.

Zároveň povzbudíte svoj imunitný systém, vybudujete si fyzičku a naštartujete svoju otužilosť. Vďaka tomu vás len tak žiadna chrípka neskolí.

Na beh v zime sa treba starostlivo pripraviť

Behať možno prakticky pri akejkoľvek vonkajšej teplote, vždy je ale potrebné myslieť na správnu bežeckú výbavu, ktorá vás udrží v teple a zároveň vám v nej nebude príliš horúco. Nenechajte sa však zmiasť výhľadom z okna, ktorý prezrádza, že bude vonku príšerná zima a radšej počítajte s tým, že sa po dvadsiatich minútach behu zahrejete. Príliš veľa oblečenia totiž spôsobuje nadmerné potenie, prechladnutie a následne zvyšuje riziko nachladnutia.

Nie nadarmo sa hovorí, že nie je zlé počasie, len zle oblečený bežec. Preto sa vždy oblečte tak, aby vám po odchode z domova bolo len mierne chladno.

behanie v zime

Hlavnou zásadou obliekania na beh je oblečenie vrstviť. Vždy je totiž výhodnejšie mať na sebe viac tenkých vrstiev ako dve hrubé a nepriedušné. Prvá vrstva by mala byť z funkčného materiálu, ktorý odvádza pot od tela. Vhodné sú funkčné tričká s dlhým rukávom alebo rolák. Za prvú vrstvu sa samozrejme nepočíta spodná bielizeň. Voľba druhej vrstvy závisí na vonkajšej teplote. Pokiaľ nie je príliš veľká zima, vystačíte si s druhým tričkom, avšak ak teplota klesne pod nulu, zvoľte radšej zateplenú mikinu. Tretiu vrstvu tvorí ľahká bežecká bunda.

Nezabudnite na teplé rukavice a ponožky, čiapku a kuklu alebo tunel, ktorý vám poslúži na predhrievanie vzduchu a zároveň ochráni krk a šiju. Je to miesto, odkiaľ odchádza z tela najviac tepla.

Predíďte nevýhodám behania v zime a nenechajte sa ničím obmedzovať

Aj behanie v zime má svoje riziká, avšak dá sa im ľahko predísť ak sa pripravíte na to, čo vás čaká. V prvom rade je potrebné počítať s tým, že v zime sa skôr stmieva a tak vaša obvyklá bežecká trasa už nemusí byť v zime pre beh úplne ideálna. Ak ste teda zvyknutí behať v popoludňajších hodinách, skúste si nájsť náhradnú trasu s dostatočným pouličným osvetlením alebo si aspoň kúpte čelovku.

Tiež myslite na to, že vaše oblečenie by malo mať ochranné reflexné prvky, najmä ak sa budete pohybovať v miestach so zníženou viditeľnosťou.

bezecke topanky na zimuA ako je to s topánkami?

Ak máte iba jedny klasické bežecké topánky s hladkou podrážkou na celý rok, je nutné dávať si obzvlášť veľký pozor na poľadovicu. Zároveň je vhodné vyhnúť sa spevneným neudržiavaným cestám – topánky sa ľahko premočia a riziko prechladnutia opäť rastie.

Ak však chcete aj v zime behať v teréne, riešením sú krosovky, ktoré však zase nie sú vhodné na cesty a chodníky. Riešením sú v tomto prípade univerzálne topánky kombinujúce výhody oboch.

Zahriatie pred vybehnutím

Pokiaľ s behaním začínate a chcete sa do tréningu pustiť práve v zime, tak nezabudnite svoje telo na záťaž vopred pripraviť. Váš organizmus totiž pravdepodobne nebude na podmienky behu v zime pripravený a tak si zaslúži zahriatie v podobe poriadneho dynamického strečingu a to ideálne ešte v teple domova.