okt 28, 2015 admin FITNESS Komentáre vypnuté na Ako správne dýchať pri športe
Dýchanie v každodennom živote pre nás nepredstavuje žiadnu vedu – jednoducho sa nadychujeme a vydychujeme, bez zložitého premýšľania. Pri cvičení je však dôležité dbať na správne dýchanie, pretože svaly potrebujú viac kyslíka a naopak vytvorí sa viac oxidu uhličitého ako odpadu. Správne dýchanie pri športovej aktivite vám pomôže nielen ľahšie zvládnuť záťaž, ale vyhnete sa napríklad závratom, či mdlobám, ako aj celkovo vyťažíte viac zo svojho cvičenia.
BEH
Pri behu je viac ako potrebné zaistiť pravidelnosť pri dýchaní. Množstvo bežcov používa pravidlo dvoch krokov – teda pravá, ľavá/nádych, pravá, ľavá/výdych. Tým, že pri behu pôsobí viac gravitácia na vaše orgány, ako napríklad pri chôdzi, potrebujete zosynchronizovať dych tak, aby bol tlak na bránicu čo najnižší a behanie čo najmenej nepríjemné.
Nos vs. Ústa
Večná debata, ako správne dýchať – či nosom, alebo ústami. Podľa odborníkov robíte dobre, ak dýchate ústami, čím vzniká menší odpor a prijímate viac vzduchu. Dýchanie iba nosom je zväčša ťažšie. Dobre môžete urobiť aj kombináciou – nádych nosom, výdych ústami.
Na druhej strane, výskumy ukazujú, že dýchanie nosom má tiež svoje výhody – znižuje sa príjem alergénov, otepľuje vzduch pred vstupom do pľúc a pomáha lepšie distribuovať kyslík do krvi.
Správnu odpoveď v tomto ohľade teda ťažko hľadať, preto si najlepšie otestujte na sebe, ktorá technika bude viac prospievať vám, ako aj vašim pľúcam a celkovému dýchaniu.
HIIT (Športová aktivita s vysokou intenzitou)
Chápeme, že pri športe s vysokou intenzitou je ťažké ukontrolovať si pravidelné dýchanie. Dôležité je tu mať na pamäti, aby dych vychádzal z membrány, pričom hrudný kôš by sa mal rozšíriť zhora nadol, zozadu dopredu a do strán.
Naviac, ak si pri tomto športe ukontrolujete pokojné dýchanie, získate výhodu oproti konkurentom, pretože budete vyzerať menej unavený, ako možno ste, čím môžete ostatných zneistiť (ak to teda potrebujete).
POSILŇOVANIE
Pri posilňovaní platí zásada nadychovania sa pri odpore, vydychovanie pri vrátení sa do základnej polohy. Dôležité! Nezabudnite vydychovať – zadržovanie dychu spôsobuje tlak v hrudi, čo je dobré na stabilitu, avšak príliš dlhé zadržovanie vracia krv naspäť do srdca a krvný tlak sa zvyšuje – čo nie je cieľom pri tejto športovej aktivite.
Ahojte, som admin Fit žena, surfujem pre Vás internetom a prinášam tie najzaujímavejšie témy a články z oblasti zdravia a fitness štýlu. Niekedy vytvorím aj niečo z vlastnej hlavy a skúseností, pretože aj ja som jednou z Vás, snažím sa žiť zdravo a byť fit, s pozitívnym pohľadom na život. OBĽÚBENÝ CITÁT: "Fitness nie je o tom, byť lepší ako ostatní...ale byť lepší od toho, aký si bol včera..."
jan 13, 2017 0
júl 03, 2016 0
jún 19, 2016 Komentáre vypnuté na 10 minútové ranné rituály
jún 11, 2016 Komentáre vypnuté na 10 najlepších potravín pre bežcov
feb 19, 2023 0
sep 25, 2017 0
júl 19, 2017 0
máj 14, 2017 0