1

Partnerská dohoda: využite začiatok roka pre zlepšenie svojho vzťahu

zlepšenie vzťahu

Ona predpokladá, že on vie. A on nevie. On predpokladá, že ona nevie. A ona vie.

Drvivá väčšina závažných partnerských problémov vyplýva z nedorozumení a z nedostatku komunikácie. Ľudia spolu roky žijú a v skutočnosti ani netušia, čo ten druhý od nich očakáva. Nejako sa predpokladá, že s láskou prichádza aj schopnosť čítať myšlienky. Zistenie, že to tak nie je, nesie so sebou pocity sklamania a nespokojnosti vo vzťahu. Riešenie je pritom viac než jednoduché a zaberie vám maximálne pár hodín v roku. Odborníci z oblasti psychológie a vzťahov odporúčajú uzatvoriť partnerskú dohodu.

Koniec roka sa už tradične nesie v duchu hodnotenia, bilancovania a plánovania. Preto je obdobie sklonku decembra pre väčšinu párov ideálne pre otvorenie najdôležitejších oblastí ich vzťahu. Robia tak najmä dvojice, ktoré pociťujú vzájomný nesúlad a nespokojnosť. Pár minút rozhovoru im pomáha zlepšiť ich spolužitie. Vyskúšate to tiež?

Podmienky uzatvorenia partnerskej dohody

Na partnerskú dohodu by ste mali nazerať ako na možnosť lepšie sa spoznať, vyjadriť svoje očakávania a potreby a ujasniť si prioritné zásady svojho vzťahu. Termín uzatvorenia dohody je potrebné si vopred dohodnúť. Zvyčajne sa odporúča jedna dohoda ročne deň pred koncom kalendárneho roka, ale v prípade veľkých zmien môžete jej obsah konzultovať i častejšie. Obaja si vyhraďte na rozhovor a zapísanie najdôležitejších bodov minimálne hodinu nerušeného času. Svoje pripomienky si vopred pripravte. Dohodu si vypracujte v písomnej podobe. Obaja sa uzatvorením dohody zaväzujete k jej plneniu “zadarmo” a nezávisle na tom, či ju plní ten druhý. Vaše záväzky sú vašim prínosom do vzťahu. Sú darom pre partnera, ktorý má vniesť do vášho spolužitia šťastie.

Základné oblasti partnerskej dohody

Každý vzťah je jedinečný a každá partnerská dohoda si vyžaduje iné zameranie. Pre inšpiráciu vám však prinášame základné oblasti, na ktoré sa môžete v rámci tej svojej zamerať.

  1. Rámec rodiny: predpoklady, že niekto do rodiny pribudne, odíde, otázky výchovy a vzdelávania detí, bývanie
  2. Domáce práce a zamestnanie: rozdelenie domácich prác, plánované zmeny zamestnania
  3. Voľný čas: spoločne strávený voľný čas, individuálne záujmy partnerov, trávenie víkendov a dovoleniek
  4. Financie: predpokladaný príjem, očakávané výdavky, šetrenie
  5. Sociálne kontakty: styky s príbuznými a s priateľmi, návštevy
  6. Oblasť sexuality: problémy v milostnom živote, otázky antikoncepcie, nevera

Zásady komunikácie pri tvorbe partnerskej dohody

Aby partnerská dohoda neskončila jedným veľkým fiaskom, mali by ste sa držať niekoľkých základných zásad. Každý z partnerov má právo na vlastný názor. Názor druhého si vypočujte a akceptujte. Vyhnite sa jeho hodnoteniu či výsmechu. Neskáčte si navzájom do reči. V rozhovore sa zamerajte sa na hľadanie kompromisov. Orientujte sa predovšetkým na priania a záujmy partnera, nie na svoje vlastné. Vašim cieľom je dosiahnuť jeho šťastie.